Jedna sobota uprostred júna priniesla dva dlho očakávané eventy – v Prešove evanjelizačný seminár Oheň a v Trnave hudobný festival Lumen. Naša redakcia sa pochopiteľne rozdelila a tak vám vieme priniesť krátky report z obidvoch. Tento článok bude o druhom menovanom.

Lumen mám rád. Ak nás čítate pravidelne, tak viete, že sa živo zaujímame aj o dianie mimo našej worshipovej bubliny a preto sa nám trnavský mestský festival zdá konceptuálne výborne vymyslený. Jeho zasadenie do univerzálneho urbánneho prostredia podfarbuje atmosféra, ktorá je posolstvom odvážna a formou nenáročná, teda počujete o Ježišovi, ale nie je to koncentrovaný teologický preaching.

Ja som počas tohto ročníku moderoval hlavný stage, teda bohatý sprievodný program išiel mimo mňa a žiaľ, takmer všetky koncerty som strávil v bekstejdži. Toto teda nebude poctivý report ale veľmi úprimná pocitovka, zameriam sa samozrejme hlavne na kapely. Oproti minulému roku bol line-up slabší. Switchfoot v sobotu v noci samozrejme prekoná máločo, ale aj tak. Moje vnemy, v chronologickom poradí.

Slávka Tkáčová poskladala dobrú kapelu a to, čo robí je sen každého mladého dievčaťa, ktoré chce robiť popmusic. Víťazke Gospeltalentu z 2013 blahoželáme k plneniu si snov, hudobne slovenský popík, teda pre mňa nuda.

Miťo Bodnár je talent spevácky aj aranžérsky, ale obom týmto aspektom svedčí viac štúdio ako veľký stejdž v piatok poobede.

Sima Martausová je nekorunovaná prvá dáma slovenskej gospelovej scény. Na Lumene mala obrovský dav a nechápem, ako to robí. Videl som ju prvýkrát s kapelou – dojem ten istý, ako keď je sólo. Potešil veľký dievčenský zbor, aj keď nie veľmi výrazný.

Good Weather Forcast – pekní chlapci priniesli program pre mladšie ročníky. Kvôli povinnostiam som nevnímal takmer ani jednu pieseň.

No Name – záhadou ostáva dôvod pozvania tejto komerčnej megahviezdy na predsalen kresťanský festival, v KV nejaké zákulisné dôvody tušíme ale to sem nepatrí. Každopádne sú Timkovci prvá liga slovenského showbiznisu, hrajú sa s aranžmi, sú v rámci možností kreatívni, energickí a profesionálni tak, že by ich koncerty mali povinne pozerať všetci, ktorí nejako pracujú s publikom.

Adam Bubik – mladého česko-poľského speváka som, žiaľ, úplne prepásol.

S Hudbou Vesmírnou – na YT má ich najväčší hit 15 mega. Okrem neho ich veľa nemajú. Veľmi príjemní a vtipní ľudia, hudobne je to Spievankovo pre teenagerov.

Draw The Parade – Holanďania s dychmi. Nie je to ultimátna letno-festivalová kapela, ako som kedysi tituloval October Light, ale bolo to akurát na sobotu podvečer.

Godzone – produkčne náročnejšie, ako celý Lumen do tohto momentu. Inak sa netreba veľmi vyjadrovať, GDZN poznáme a milujeme. Obsahovo highlight večera, tých niekoľko viditeľných chýb sme taktne prehliadli.

LZ7 – chlapci (+ najnesympatickejšia speváčka v histórii nesympatických speváčok), ktorých sme na Lumene už videli, viditeľne zostarli. Ich hudba ale ostala na kosť súčasná: ak máte nad 22, toto vás jednoducho nebude baviť. Ale ľudí pod 22 bolo v dave dosť, takže symbióza sa konala a potlesk bol výdatný.

Toľko k Lumenu, dobrý Lumen.

Lumen II. Beky-15FNL2018 sobota _2018-15Lumen II. Beky-14(fotky:Andy Jaško a Rebel Brabliková )

 

Reklamy