Jedna sobota uprostred júna priniesla dva dlho očakávané eventy – v Prešove evanjelizačný seminár Oheň a v Trnave hudobný festival Lumen. Naša redakcia sa pochopiteľne rozdelila a tak vám vieme priniesť krátky report z obidvoch. Najprv prvý menovaný.

Prešovský Oheň je predovšetkým lokálnou akciou, za ktorou organizačne stojí najmä spoločenstvo Marana Tha + hnutie Svetlo-Život + ďalší jednotlivci. Ide o jednodňovku pre všetky generácie a v publiku ste naozaj mohli vidieť celú demografiu. Kvôli tomu je Oheň veľmi statický a oproti takej gdzn konferencii oveľa viac konferenčnejší, program je klasická skladačka chvály + kázanie + výzva + modlitby (+ omša). Je to ale stále bomba, z ovocia tejto služby vyšiel napr. náš kamoš Peťo Lipták, ktorý preevanjelizoval už snáď celý východ, ale vraj tiež taký Gabo Fidrík, ktorý vedie spolčo pri KU. (počuli sme, potvrďte alebo vyvráťte)

Na Oheň prišiel tento rok švéd Ulf Ekman, ktorý je veľká ryba pre európskych letničiarov, ale pred pár rokmi vstúpil do RKC. Ulf pohovoril veľa dobrých vecí, najväčší dojem ale urobila fúzia hudobníkov z Rieky Života a z Maranathy, ktorá celý čas hrala chvály a hudobne im to vzájomne veľmi svedčilo. Podolínske starinky s jakubokrátkovskými bicími & maranathovské hity s flautičkami a husličkami boli veľmi pekné a ak by sa dotyčným chcelo, niekoľkí ľudia vrátane mňa by sa určite potešili oficiálnej kolaborácii v podobe spoločnej platne.

Zvlášť chcem vychváliť mrak worship-dancerov, ktorí si počas chvál na stejdži proste išli svoje. Ako ľudia, ktorí máme radi chválovú kultúru, radi podporujeme aj ne-hudobné chválové služby, napríklad vlajky, ale treba povedať, že tanec je v našich mladocharizmatických slovenských kruhoch stále otáznikom. Naproti tomu som sa na Ohni presvedčil, že aj na oldschoolových scénických pohyboch je niečo veľmi prorocké a dramaturgicky zároveň veľmi inovatívne.

Toľko k Ohňu, dobrý Oheň.

IMG_9525.jpgIMG_0279.jpgIMG_9509.jpg(fotky: Dominik Bebko)

Reklamy