Raz za čas máme aj my potrebu vyjadriť sa k vážnym a dôležitým témam.

Hoci sme iba blogom (a teda je úplne v poriadku byť subjektívni a zaujatí, čím sa od začiatku netajíme), uvedomujeme si, že do istej miery zapĺňame prázdne miesto na slovenskej kresťanskej mediálnej scéne, ktorým je hudobná publicistika. A uvedomujeme si, že občas sa naši čitatelia mylne domnievajú, že máme ambíciu profesionálne suplovať chýbajúce seriózne médium, ktoré by sa tejto oblasti dlhodobo venovalo. A tak im niekedy viac, inokedy menej úspešne vysvetľujeme, že to tak nie je, pretože sme len blog a celé to píšeme z lásky a občas aj zo srandy. A uvidíme, ako dlho nás to ešte bude baviť.

Problém je však, že podobná čitateľská dezorientovanosť neťaží len náš skromný webík, ale toxikuje aj širokú slovenskú verejnosť.

Sme roky zapojení v projekte Godzone a snažíme sa mu svojou troškou pomáhať, hoci, prirodzene, pár vecí ofrfleme. Ale zdieľať hoaxy, falošné a patetické pamflety od kadejakých hejkatolíkov a šamanov je proste priveľa. Kamošov z Godzonu to trápi tiež a výsledkom je detailná, konkrétna a vysvetľujúca reakcia. Nehovoriac o múdrych ľuďoch, ktorí za projektom stoja a sú ochotní sa zaň postaviť aj v médiách.

Adventná výzva: ak teda najbližšie uvidíš svojho kamoša na FB zdieľať vyfabulované gebuziny z pofidérnych webov, alebo budeš počuť svojich kamošov, ako sa predbiehajú v zaručených fámach, alebo dokonca svojho kňaza, ako dôrazne neodporúča zúčastňovať sa podobných akcií, neostaň ticho a urob správnu vec. Informačná gramotnosť je zlato.

Uvidíme, kam až dospeje čerstvá diskusia, ktorú podnietil nedávny pastiersky list našich biskupov venujúci sa hate speech. Zatiaľ sme svedkami malej mediálnej vojny medzi istým rešpektovaným denníkom a istým dezinformačným webom, resp. jeho pakresťanskou pobočkou. Nehovoriac o smutnej podpore rozčarovanej verejnosti na oboch stranách.

Mediálna a informačná dezorientovanosť je však problém celosvetový a celoplošný a týka sa aj našej kresťanskej bubliny, ktorá pomaly praská a sme sami zvedaví, čo bude ďalej. Preto vás, naši drahí čitatelia, pozývame šíriť osvetu, upozorňovať naivnejších a nerozmýšľajúcich kamošov a naučiť sa rozlišovať, prečo sú konšpiračné stránky konšpiračné a že to nie je len buzzword, ale ozaj vážna vec.

autori blogu KV sú knihovník a doktorand filozofie, a niečo o práci s informáciami vedia

 

 

Reklamy