Asi ste si zvykli, že v tejto rubrike zvykneme predstavovať čo najmenej známych umelcov mimo hlavného prúdu, ktorí tvoria zaujímavú muziku a odporúčame ich zaradiť medzi svoje bežné opočúvané plejlisty. Iné to nebude ani s Jonom Guerrom, 35-ročným naoko-úplne-typickým-hipsterom z Kalifornie.

Čo o ňom treba vedieť?

  • Pôsobil v celkom obyčajnom worship bande Vertical Churchu, ktorému sa venovať netreba
  • Spolu so ženou Valerie, ktorá hrá na husle, spolupracoval s Jamesom Newtonom Howardom na vlaňajšom Mallickovom filme A Hidden Life (úúú)
  • Má dve sólové albumy, vianočný špeciál s manželkou a jedným z Jonových žánrov je podľa googlu prosímpekne barokový pop!

Hoci aj na debute z 2015 počuť autorskú ruku, cítiť, že Jon taktrochu tápal vo výraze, znie oveľa viac popovo až rádiovo. Čerstvý, aprílový album Keeper of Days je naproti tomu niečo, čo sa oplatí na spotifajoch zapnúť. 56-minútové výrazne kompozičné indiečko so subtílnym tenorom niekde medzi Hunterom G. K. Thompsonom a Jónsim a s modernými žalmovými témami vytvára dokopy dojem veľkej duchovnej a estetickej sviežosti na oktávy vzdialenej od všetkých korporátov, kolotočárovín a ccm popsongov.

Jon nezapiera určitú inšpiráciu vážnou hudbou a tradičnými kresťanskými hymnami, ale nešťúra sa len v prežitých trendoch. Prvá časť je úchvatnejšia, miestami sa objaví aj elektronika, v druhej polovici prevládajú osobné, kontemplatívne kúsky. V niečom je to taký Michael Gungor 2.0, ale bez okázalej podivnosti, v niečom taký vzdialený americký bratranec Jonathana Ogdena z konzervatória říznutý Radioheadom.

Jon Guerra: oskušaj!